Ürünlerimiz ve çözümlerimizle ilgili detaylı bilgi almak için bize ulaşın.

destek.home@resideo.com

Detaylı bilgi için

destek.home@resideo.com
Müşteri Hizmetleri

KOMBİNİZ TERMOSTATLARIMIZ İLE UYUMLU MU?

Geleceğin evleri Nesnelerin İnterneti (IoT) ile çalışıyor

IoT entegre zihazlarla donatılmış akıllı evler, çok yakında hayat standardı haline gelecek.

İnternet uzun zamandır bilgisayarlar, tabletler ve akıllı telefonlarla sınırlı değil. Artık günlük hayattaki pek çok cihaz, internete bağlanarak birbirleriyle bağlantı kurabiliyor. Televizyonlardan klimalara, arabalardan buzdolaplarına kadar pek çok cihazı uygulamalarla kullanabiliyoruz. Henüz internete erişebilen bu tip cihazlarla çok karşılaşmıyor olsak da, yakın gelecekte sayıları katbekat artarak gözden kaçıramayacağımız kadar çoğalacaklar.

Rakamlara bakıldığında 2016 yılında akıllı telefon, bilgisayar ve tabletler dışında yaklaşık 6,5 milyar cihaz internete bağlıyken, 2020'de bu sayının 24 milyarı aşacağı öngörülüyor. Aynı yıl yeni elektronik ürün tasarımlarının %95'inde Nesnelerin İnterneti (Internet of Things - IoT) entegrasyonu sağlanacağı da tahminler arasında. Peki yakın gelecekte internet ile donatılmış nesneler hayatımızda neleri değiştirecek?

Evinizi sesiniz kontrol edecek

Buzdolabınızın, içeriğindeki sebze vb. yiyecekler belirlenen oranın altına indiğinde, onay vermeniz kaydıyla markete sipariş göndereceği dönemler çok da uzak değil. Otomobilinizle eve yaklaşırken, aracınızdan evinizdeki ısıtma sistemine mesaj gitmesi ve sizi kışın sıcak yazın ise soğuk bir evin karşılaması da yakın geleceğin akıllı ev uygulamalarının temelinde yer alacak. Sesli asistanlar vasıtasıyla açılan perdeler, panjurlar, ışıklar, ses sistemi ve televizyon da çok yakında akıllı evlerin standardı haline gelecek. Sesli asistanlar bir nevi evin yönetim paneli rolü üstlenerek, kullanıcının ev içerisindeki uygulamaları yönetmesini sağlayacak.

Örneğin kapıyı kilitlemeden yattığınızda, yataktan kalkmak zorunda kalmadan kapıyı kilitleyerek güvenliğinizi sağlamanız mümkün olacak. Sabahleyin çay makinesinin çayı hazırlamasını sağlamak için yataktan kalkmanıza da gerek olmayacak zira siz sesli komut verdiğinizde, bu bilgi entegre çalışan çay makinesine iletilecek. Geleceğin akıllı evleri izlemek istediğiniz programları da size tam zamanında açacak. Örneğin siz sesli asistanınıza X takım ile Y takımın maçını izlemek istediğinizi söyleyeceksiniz. Sistem yayın akışlarından maçın hangi kanalda ve saatte olduğunu bulacak ve başlama vuruşuyla birlikte televizyonunuz ilgili kanala geçecek.

Gün geçtikçe bu senaryolar bilimkurgu filmi gibi görünmemeye başladı. Zira Nesnelerin İnterneti ile birlikte akıllı evlerin hayatımızın gerçeği haline gelmesi an meselesi. Yüzlerce yıldan beri gelen gelenekselleşmiş ev kullanım düzeni, teknolojiyle birlikte değişiyor ve dönüşüyor. Günümüzde hem güvenlik hem tasarruf hem de konfor noktasında evler için pek çok akıllı uygulama mevcut. Gelecek akıllı evlerde ve akıllı evlerin ihtiyaç duyduğu uygulama ve materyaller de Resideo'da. Konfor ve güvenlik yönetimi çözümleri ile Resideo, akıllı evlerin ve dolayısıyla geleceğin dünyasına ilk adımı atmanızı sağlıyor. Lyric platform Apple Home Kit ile entegre çalışıyor, Siri ile sesiniz evinizi kontrol ediyor.