Ürünlerimiz ve çözümlerimizle ilgili detaylı bilgi almak için bize ulaşın.

destek.home@resideo.com

Detaylı bilgi için

destek.home@resideo.com
Müşteri Hizmetleri

KOMBİNİZ TERMOSTATLARIMIZ İLE UYUMLU MU?

Verimli Isınma için Termostat

Verimli ısınma için termostat tercih edin.

Yakın zamana kadar ülkelerin gelişmişlik seviyesini belirlemede en önemli kriterlerden biri de enerji tüketimiydi; bir ülke ne kadar fazla enerji tüketiyorsa o kadar fazla üretim yaptığı ve refah düzeyinin yüksek olduğu kabul edilirdi.

Günümüzde ise bu değerlendirme geçerliğini yitirmiş durumda; artık gelişmişlik, ülkelerin ne kadar çok enerji tükettiğiyle değil, ne kadar az enerji kullanıp ne kadar çok iş yapabildiğiyle ölçülüyor, yani enerji yoğunluğunun düşük olmasıyla.

Türkiye’de enerjinin yaklaşık yüzde 33’ü binalarda kullanılıyor. Binalarda tüketilen enerjinin büyük kısmı, yüzde 70-90’ı ısıtma ve soğutma amaçlı kullanılıyor. Geriye kalan yüzde 10-30’luk bölümden ise aydınlatma ve elektrikli cihazlar sorumlu.

Dünya nüfusundaki hızlı artış, teknolojideki hızlı gelişme, öte yandan şu an ağırlıklı olarak kullanılan enerji kaynaklarının sınırlı oluşu ve iklim değişikliği tehlikesi, enerjiyi dünya gündeminin en üst sırasına yerleştirdi. Enerji tüketiminde, dünyanın çizdiği olumsuz tablo nedeniyle enerji verimliliğini ve alternatif enerji kaynaklarının kullanım çeşitliliğini artırma yolları aranıyor.

Günümüzde enerji tüketiminin en yoğun olduğu alanlar arasında imalat, elektrik üretim ve dağıtımı, inşaat, ulaştırma ve ısınma sayılabilir. Özellikle ısınma, hatta genel olarak iklimlendirme konusunda enerji verimliliğine yönelik önemli bir açık olduğu görülüyor. Ülkemizde de önemli bir paya sahip olan ısınma amaçlı enerji kaynaklarında katı yakıtlar, doğal gaz ve elektrik enerjisi tüketimi başı çekiyor. Doğal gazlı ısınma sistemlerinin yaygınlaşması, enerji tüketimi ve tasarrufu konusunda daha fazla bilinç oluşmasını sağladı. Bununla birlikte oda termostatı sistemlerini kullananların sayısı da yükseliyor. Termostatlar, etkili bir enerji yönetimi sağlayarak enerjiden kayda değer oranda tasarruf edilmesini mümkün kılıyor.

Programlanabilir termostatlarla ısıtma enerjisinde maksimum verimlilik

Akıllı termostatlar, programlanabilir özellikleriyle evinizin iklimini ihtiyaçlarınıza en uygun hale getirmenin yanı sıra enerjiden en yüksek düzeyde tasarruf edilmesini sağlıyor. Farklı ihtiyaçlara göre sıcaklık ayarlamasının yapılabilmesi, örneğin gece uyumadan önce daha düşük sıcaklık, hafta sonu eve geç geleceğiniz için ısıtma sisteminin siz gelene kadar kapalı kalması, enerjinin ve dolayısıyla da enerjiye harcadığınız paranın ve olumsuz çevresel etkilerin minimuma düşürülmesi anlamına geliyor.