Ürünlerimiz ve çözümlerimizle ilgili detaylı bilgi almak için bize ulaşın.

destek.home@resideo.com

Detaylı bilgi için

destek.home@resideo.com
Müşteri Hizmetleri

KOMBİNİZ TERMOSTATLARIMIZ İLE UYUMLU MU?

5 Adımda Tasarruf!

5 kolay adımda bu kış daha çok tasarruf edin.

Enerji verimliliği denince ilk aklımıza gelen düşük enerji tüketimi ile yüksek aydınlatma sağlayan ampuller, A++ enerji sınıfı beyaz eşyalar ya da kullanılmadığında fişten çıkarılan elektronik cihazlar. Soğukların iyiden iyiye hissedilmee başlandığı, sıcaklıkların gittikçe azaldığı kış günlerinde ısınma ihtiyacımız her geçen gün artıyor. İngiltere'deki İş-Girişim ve Düzenleme Reformu Departmanı (BERR) tarafından yapılan araştırmaya göre, evlerde tüketilen enerjinin yüzde 84'ü ısınmaya ve sıcak su kullanımına gidiyor.

Elektrik tüketimi ve aydınlatma odaklı enerji verimliliğiyle kıyaslandığında, 28 kata kadar daha fazla enerji tüketimini temelde "ısınma" ihtiyaçlarımız için tüketiyoruz. Bu nedenle enerji verimliliği sağlamanın yolu da bu ihtiyaçları karşılarken alacağımız basit önlemlerde gizli.

Lüzumsuz olduğunda ışıkların söndürülmesi gibi basit ve uygulaması kolay alışkanlıkları ısınma ihtiyaçları için de uygulamaya başladığımızda, evimizde çok daha fazla enerji tasarrufu sağlamak mümkün oluyor. İşte enerjiyi daha verimli kullanmanızı sağlayacak, enerji giderlerinizi düşürecek 5 kolay yöntem:

Doğru kıyafetleri giyin

Enerji verimliliğinde ilk adım kendimizden ve alışkanlıklarımızı değiştirmekten başlıyor. Hava sıcaklığına uygun, alerjiye sebep olmayan kıyafetler giymek, ısınma ihtiyacını kayda değer oranda etkiliyor. Kış aylarında evde tişörtle gezmek, hem daha fazla enerjiyi gereksiz tüketmenize neden olur hem de ani ortam ve sıcaklık değişikliklerinde kendinizi rahatsız hissetmenize sebep olabilir.

Evinizdeki hava sızıntılarını kapatın

Odaların gün içinde birkaç defa havalandırılması, özellikle hava sirkülasyonuna ihtiyaç duyulan kış aylarında sağlık açısından önem taşıyor. Ne var ki bu havalandırma sizin kontrolünüzde olmalı. Evin herhangi bir bölümünde sürekli olarak hava sızıntısının olduğu bir nokta varsa, ısıtma sisteminiz evinizi belirlenen sıcaklığa getirmek için durmaksızın çalışacaktır. Bu da enerjinin verimsiz kullanımı demek olur. Eski usul baca deliklerinden, kırık pervazlara kadar, evinizde sürekli hava akışına neden olan tüm sızıntıları önlediğinizden emin olun.

Termostatı makul bir ısıya ayarlayın

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) tarafından açıklanan ideal oda sıcaklığı ortalama 19oC. Yaş ve sağlık durumuna göre farklılık gösterse de aslında düşük sıcaklıklarda daha rahat ediyoruz. Enerji verimliliğinin yanı sıra daha konforlu  bir yaşam için termostatınızı 20 derecenin üzerine çıkarmamaya özen gösterin.

Programlanabilir bir termostat kullanın

Programlanabilir termostatlar, günün farklı saatleri için farklı sıcaklık değerleri belirlemenize olanak tanır. Böylelikle bir kez ayarlama yaptıktan sonra, günün her saatinde ihtiyacınız olan ısınmayı sağlayabilirsiniz. Uyku sırasında ısınma ihtiyacı en aza indiği için, her akşam kombiyi veya petek vanalarını kısıp, ertesi sabah yükseltmek gerekmez. Özellikle bahar aylarında yaşanan gün içi sıcaklık değeri oynamalarından etkilenmez ve yüksek sıcaklıklardan faydalanarak tasarruf sağlarsınız.

Sadece ihtiyacınız olan odaları ısıtın

Özellikle çok odalı evlerde, evin bir kısmı gün içinde mutlaka boş kalır. Bu odaların boş oldukları süre boyunca ısıtılması, gereksiz enerji tüketimine sebep olacaktır. Zon kontrolü yapabileceğiniz Honeywell Home Evohome WiFi ürününü tercih ederek evinizdeki tüm odaların sıcaklıklarını ayrı ayrı kontrol edebilirsiniz. Böylece ihtiyaç dışı ısıtma ve soğutmalardan kolayca kaçınabilir, enerji verimliliği sağlayabilirsiniz.